siklawa-logo

ZAKOPANE

ZAKOPANE I TATRY czarują ludzi ,bo kto je z daleka na horyzoncie siniejące ledwie zarysowane na tle nieba zobaczył, już poczuł nieokreślony pociąg do tego regionu, a jeśli zajrzał głębiej i poznał ludzi tam żyjących związanym z tym pięknym miejscem z kulturą, która ich otacza, staje się stałym wielbicielem i bywalcem.
Tatry są nie tylko najwyższymi górami w Polsce, ale również w całych Karpatach. Najwyższym wierzchołkiem jest Gerlach (2655 m n.p.m) położony w słowackiej części. Naszych polskich Tatr, najwyższym szczytem to Rysy (2499m n.p.m), które leżą na granicy Polsko-Słowackiej w rejonie Morskiego Oka. Tatry Polskie zajmują około 1/5 powierzchni całej grupy górskiej i dzielą się na Tatry Zachodnie i Tatry Wysokie.
Zakopane, zwane inaczej zimową stolicą, Polski położone jest na wysokości 800 m n.p.m u stóp tatrzańskich szczytów górujących nad nim od południa oraz Pasma Gubałowskiego od północy, jest miejscowością o ponad 400-letniej historii. Stanowi główna bazę , dla turystyki tatrzańskiej, taternictwa i narciarstwa. Trzeba tutaj koniecznie przyjechać, aby poznać atmosferę Tatr, Zakopanego, przyrody i ludzi. Jeśli chcesz poznać lepiej to co tworzy atmosferę i klimat tego miejsca, gór, mentalność ludzi tam żyjących, powinieneś posłuchać jednej z góralskich piosenek :

„Góry nase góry, hole nase hole ,
kto wos barzyj Kocho jako my górole;”

Zakopanem jest resortem turystycznym, oferującym m.in. piękne widoki, trasy wycieczkowe, gorące źródła. Tu możesz także posłuchać góralskiej muzyki, przyjrzeć się bliżej góralskiej kulturze, podziwiać starodawne stroje. Odbywają się tutaj interesujące przedstawienia i festiwale.Jeśli lubisz dobre jedzenie, powinieneś przyjechać do Zakopanego i skosztować prawdziwe góralskie jadło oscypka, baraninę i wiele innych specjalności.
Jednym z najpopularniejszych festiwali organizowanych, każdego roku w sierpniu, w Zakopanem jest Festiwal Ziem Górskich. Góralskie zespoły z różnych krajów przyjeżdżają do Zakopanego, by pokazać swoją kulturę. Festiwal rozpoczyna się poradą główną ulicą miasta. Wszystkie zespoły przechodzą przez Krupówki prezentując swoje stroje, śpiewając i tańcząc. Jest to niesamowite wydarzenie. Następnie, codziennie, przez cały tydzień, zespoły indywidualnie występują na Równi Krupowej w namiocie. Festiwal trwa cały tydzień. Jest to wielkie wydarzenie dla miłośników folkloru.
Zimą, w Zakopanem organizowany jest Puchar Świata w Skokach. Zawody te przyciągają swoich fanów z całej Europy. Zakopane oferuje wiele atrakcji zarówno latem jak i zimą m In,:.
– Wiosenny Festiwal Jezz
– Górski Festiwal Filmowy ( każdej jesieni)
– Dni Zakopanego „Sursum Corda”
– Między Narodowy Festiwal Muzyki Organowej
– Wierchowe Spotkania z Muzyką z cyklu Andrzej Bransztater i przyjaciele
-Tatrzańskie Wici
-Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich oraz wiele innych

W Zakopanem znajduje się również wiele muzeów tj.: Atma tam odbywają się koncerty muzyki Karola Szymanowskiego, Koliba, Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Kasprowicza na Harędzie, Muzeum Kornela Makuszyńskiego twórcy Koziołka Matołka przyjaciela wszystkich dzieci z którym sąsiadujemy przez płot oraz wiele innych. Jest wiele miejsc do zwiedzania . Trzeba wspomnieć o Sanktuarium na Krzeptówkachwybudowanym jako podziękowanie za ocalenia Jana Pawła II naszego kochanego Papieża, Stary Kościółek i Stary cmentarz gdzie leżą słynni ludzie związani z Podhalem i inne bardzo piękne kościoły zakopiańskie i kapliczki chociażby kapliczka na Jaszczurówce itp.